Утицај високих температура на здравље - како се заштитити?

Такође су угожене и особе које вежбају или раде на отвореном због директне изложености дејству сунчевих зрака, али и сви они који раде у неадекватно проветреним и недовољно расхлађеним просторијама.
TОПЛОТНИ ТАЛАС је метеоролошка појава коју карактеришу повишене температуре атмосферског ваздуха са вредностима изнад 32°Ц у трајању од 3 и више узастопних дана, а што је често пропраћено и повећањем процента релативне влажности ваздуха и смањењем брзине струјања ваздуха, који додатно оптерећују систем терморегулације организма. |
ПРИДРЖАВАЊЕМ НЕКИХ ОСНОВНИХ САВЕТА МОЖЕТЕ НА ВРЕМЕ СПРЕЧИТИ НАСТАНАК ЗДРАВСТВЕНИХ ТЕГОБА УЗРОКОВАНИХ ВРУЋИНОМ И ВИСОКИМ ТЕМПЕРАТУРАМА:
СКЛОНИТЕ СЕ СА СУНЦА!
- Не излажите се врућини уколико то није неопходно и избегавајте боравак на отвореном у најтоплијем делу дана (10.00 - 17.00 ч).
- Они који морају да обављају физичке послове, препоручљиво је да то чине у току најсвежијег дела дана - у раним јутарњим часовима (од четири до седам ујутру)
- Избегавајте вежбање на отвореном у току најтоплијег дела дана.
- Носите лагану, широку одећу светлих боја, од природних материјала!
- Носите шешир или капу са широким ободом.
- Носите наочаре за сунце са одговарајућим УВ филтерима.
- Расхладите тело повременим туширањем или купањем у млакој води.
- Редовно уносите течност - пре свега воду.
- Супе, млаки чајеви и свежи воћни сокови су такође добар извор течности и енергије у топлим летњим данима.
- Увек носите воду са собом када боравите на отвореном.
- Једите чешће, мање оброке.
- Оброци треба да буду лагани - избегавајте пржену, засољену, масну храну и храну богату беланчевинама.
- Узимајте више сезонског воћа и поврћа.
- Избегавајте алкохол, газиране напитке и напитке са превише кофеина и шећера.
- Уколико имате неку од хроничних болести и узимате лекове, будите опрезни и проверите са својим лекаром утицај топлоте на деловање лекова и могуће погоршање болести.
- Дом и радне просторије адекватно расхлађујте, тако да температура и просторијама у којима боравите не прелази 30⁰С у току дана, односно 24⁰С у току ноћи.
- Уколико немате клима уређај у свом дому или на радном месту, у раним јутарњим сатима отворите сва врата и прозоре како бисте простор адекватно проветрили и расхладили, а затим спустите ролетне и затворите врата и прозоре на сунчаној страни, како би у просторије улазило што мање топлоте.
- У току ноћи држите прозоре отвореним.
- Многи електрични уређаји додатно ослобађају топлоту и греју околни ваздух - за време великих врућина искључите из струје све оне уређаје које не користите.
- Будите опрезни када улазите у возило које је стајало на сунцу! Пре уласка у возило обавезно отворите сва врата и гепек и сачекајте неколико минута да се возило и површине које додирујете (волан и сва седишта) охладе.
- Трудите се да температура у возилу буде пријатна али не и превише ниска. Препоручљиво је да температура у возилу буде неколико степени нижа од спољне.
- ДЕЦУ И КУЋНЕ ЉУБИМЦЕ НИКАДА НЕМОЈТЕ ОСТАВЉАТИ САМЕ У ВОЗИЛИМА, ЧАК НИ У ХЛАДУ!
- Научите децу и старије особе како да се правилно заштите од врућине и контролишите их.
- Малу децу немојте изводити напоље у најтоплије доба дана и никако их немојте излагати директном сунчевом зрачењу!
- Уколико имате љубимце не заборавите да и на њих врућина веома неповољно делује! Обезбедите им довољно свеже воде, не шетајте их у најтоплије доба дана и никако по врелом бетону!
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ПОЈАВУ ЗДРАВСТВЕНИХ ТЕГОБА!
Уколико ви или неко од ваших ближњих осети главобољу, мучнину, вртоглавицу, добије нагон за повраћањем, а боравите или сте боравили на сунцу дуже времена, потребно је јавити се лекару (ово је нарочито важно за млађу децу, хроничне болеснике и старије особе)!
ТЕГОБЕ ИЗАЗВАНЕ ТОПЛОТОМ - КАКО ИХ ПРЕПОЗНАТИ И ТРЕТИРАТИ
ТОПЛОТНИ ОСИП - један је од раних знакова потенцијалног топлотног стреса. Настаје у топлим и влажним условима у којима кожа и одећа остају влажне, услед неиспареног зноја. Њиме могу бити захваћене мале површине коже, али и целокупна површина трупа.КАКО ГА СПРЕЧИТИ ИЛИ УБЛАЖИТИ: Често мењање чисте и суве одеће, требало би примењивати како као превентивну меру, тако и у случају већ насталог топлотног осипa.
ТОПЛОТНИ ЕДЕМ - Отоци који могу јавити и на рукама, а најчешће се јављају на ногама услед неадекватног прилагођавања организма на високе температуре.
КАКО ИХ УБЛАЖИТИ: Третирају се једноставо, подизањем ногу и расхлађивањем. До опоравка долази након боравка у хладнијем окружењу у трајању од 1-2 дана.
ТОПЛОТНА СИНКОПА - Сматра се најблажим поремећајем терморегулације. Карактерише је губитак свести у току обављања физичке активности при изложености повишеној температури околине у дужем периоду времена (пољопривредни, грађевински радови и сл.). До синкопе најчешће долази већ након 2 сата рада у условима повишене температуре околине услед повећаног губитка и недовољног уноса течности у току рада. Осим губитка свести, присутни су и хладна и влажна кожа и слаб пулс.
КАКО ЈЕ СПРЕЧИТИ:
- Смањити интензитет физичке активности или скратити време изложености дејству повишене температуре околине.
- Редовно уносити течност (1 чаша воде/20мин) у устаљеном ритму, без обзира на евентуално одсуство осећаја жеђи.
- Обучити раднике да се међусобно осматрају ради правовременог уочавања почетних симптома дехидрације, да би се спречило даље погоршање стања и још већа дехидрација.
- Ово стање захтева медицинску помоћ, а до њеног пружања особу би требало преместити на хладнију локацију, поставити је у водораван положај, и, уколико је свесна, започети рехидрацију давањем малих гутљаја охлађене воде.
Топлотни грчеви последица су прекомерног губитка течности и електролита (соли)- натријума, калијума и магнезијума, које настаје јаким знојењем при великим напорима. Чести су код физичких радника који раде у котларницама, челичанама и рудницима.
КАКО ИХ СПРЕЧИТИ:
- Смањити ниво физичких активности или скратити период изложености повишеној температури околине.
- Редован унос течности, пре свега воде, по устаљеном ритму, без обзира на жеђ.
- Преместити се у хладнији простор.
- Ослободити се вишка одеће.
- Пити охлађену слану воду или комерцијалне производе за рехидрацију (Оросал и сл.).
СУНЧАНИЦА - настаје прекомерним директним излагањем, пре свега главе и врата, сунчевим зрацима. Почиње јаком главобољом и порастом телесне температуре. Често се могу јавити, умор и малаксалост, поспаност и вртоглавица, зујање у ушима или краткотрајни губитак слуха, а код старијих особа често може доћи и до губитка свести.
Како би је спречили најважније је избегавати дужи боравак на сунцу и главу прекрити адекватним шеширом, качкетом или капом светлих боја. По могућству главу и врат треба повремено расхлађивати квашењем.
Прва помоћ код сунчанице:
- Особу треба одмах склонити са сунца (у климатизовану или замрачену и добро проветрену просторију).
- Истуширати је млаком водом (или је бар умити и ставити јој хладне облоге на чело и врат).
- Дати јој да пије течност (чај, сок или обичну воду). Течност не треба давати одједном у великој количини, већ чешће пута по мање.
- Одмор је неопходан, а следећег дана се никако не треба излагати сунцу!
ТОПЛОТНА ИСЦРПЉЕНОСТ - најчешће се јавља код неаклиматизованих особа у току првих дана изложености дејству повишене температуре околине главном настаје услед претеране физичке активности у условима повишене спољне температуре и влажности ваздуха. Манифестује се појачаним знојењем, грчевима у мишићима, главобољом, поремећајем оштрине вида, повраћањем, падом крвног притиска и малаксалошћу, као и губитком свести.
Прва помоћ код топлотне исцрпљености:
- Особу треба одмах сместити у хлад или расхлађену, по могућству замрачену просторију, и скинути јој одећу.
- Рахладити је поливањем млаком водом или стављањем хладних облога на главу и потиљак.
- Дати јој да пије расхлађену течност- воду или благи биљни чај у малим гутљајима.
ТОПЛОТНИ УДАР - сматра се најтежом компликацијом термичког стреса, која захтева неодложну медицинску интервенцију. До овог стања долази у условима повишене амбијенталне температуре и високог процента релативне влажности ваздуха (>70%), као и мале брзине струјања ваздуха. Топлотни удар може да настане, не само због прекомерног излагања директним сунчевим зрацима већ и услед влажног и прегрејаног ваздуха, поготово код радника у пекари, кухињи, крај високих пећи, али и у прегрејаном аутомобилу, јавном превозу, па чак и у стану.
Топлотни удар је стање које настаје када се тело прегреје у релативно кратком временском року. Настаје нагло, услед прекомерног повишења телесне температуре и немогућности организма да температуру одржи у нормалним границама.
Симптоми топлотног удара су: телесна температура виша од 40°C, општа слабост, топла и сува кожа без знојења, убрзан пулс и дисање, пад крвног притиска, вртоглавица, главобоља, мучнина, повраћање, дрхтање, ментална конфузија и некада губитак свести (што може бити и први знак)
Прва помоћ код топлотног удара:
Топлотни удар је озбиљно стање које захтева неодложну медицинску помоћ!
Ако сумњате на топлотни удар, одмах позовите хитну помоћ или се јавите у најближу здравствену установу!
Уколико здравствене службе нису доступне или је потребно више времена до указивања стручне помоћи, неопходно је да учините следеће:
- Особу одмах склоните са сунца или из прегрејане просторије и скините јој сву сувишну одећу.
- Умијте је или истуширајте не превише хладном водом. Уколико вода није доступна, изложите је струјању ваздуха (нпр. расхлађивање вентилатором).
- Дајте јој течност, уколико стање то дозвољава.