Квaлитeт вoдe сa jaвних чeсми у Бeoгрaду - oктoбaр 2015.

ЈАвна чесма београдНа територији града Београда постоји тридесетак јавних чесама са изворском (сировом, непрерађеном) водом које се углавном налазе ван ужег градског језгра, у близини излетишта (Авала, Кошутњак). Редовна контрола здравствене исправности воде за пиће са јавних чесaмa са изворском водом обавља се у оквиру програма мониторинга квалитета подземних вода на територији Београда, финансираног од стране Секретаријата за заштиту животне средине града Београда.

Да би вода могла да се користи за пиће мора да буде здравствено безбедна, тј. исправна и у погледу физичко-хемијских и у погледу микробиолошких особина, односно да испуњава услове важећег Правилника о хигијенској исправности воде за пиће.



Када се ради о изворској води која не пролази третман пречишћавања и завршне дезинфекције, најчешћи проблем који се региструје је микробиолошка неисправност и она је присутна у највећем броју испитиваних узорака (око 60%). Такође, евидентирају се и физичко-хемијска одступања (око 40%), што је најчешће условљено геолошким условима (састав земљишта) и, понекад, антропогеним утицајем.

На основу резултата испитивања која спроводи Градски завод за јавно здравље, Београд и стања на терену, Санитарна инспекција Министарства здравља доноси решења о забрани коришћења воде за пиће, на основу којег локална самоуправа или надлежно јавно комунално предузеће поставља таблу са обавештењем да вода није за пиће. На жалост, постоји проблем са несавесним грађанима који скидају табле са обавештењем да вода није за пиће, чиме могу угрозити остале потенцијалне кориснике воде са јавних чесама.

Разлози лошег стања у погледу исправности изворске воде са јавних чесама леже у чињеници да за већину објеката нису установљене зоне санитарне заштите, да не постоје титулари (власници) који би бринули о уређењу, односно одржавању ових објеката, као и да има суграђана који не поступају у складу са основним начелима хигијене приликом коришћења ових чесама. Чињеница је да већи број јавних чесама годинама уназад није одржаван у грађевинско-техничком погледу, а што би подразумевало редовно чишћење и дезинфекцију каптажа и одржавање околног простора, све то утиче да квалитет изворске воде на територији Београда буде изузетно променљив и нестабилан.

Напомињемо да постоји и преко 120 чесама са водом за пиће из дистрибутивне мреже градског водовода (прерађена, пречишћена, хлорисана вода) које се углавном налазе у близини школа, градских паркова, и у зонама шеталишта (на пр Кн. Михајлова улица, Булевар Краља Александра). Градски завод за јавно здравље Београд контролише воду са јавних чесама повезаних на градску дистрибутивну мрежу у склопу редовне контроле квалитета воде за пиће из београдског водовода.

Пoглeдajтe тaбeлaрни прикaз рeзултaтa испитивaњa квaлитeтa вoдe нa jaвним чeсмaмa.

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351