IX Eвропскa недеља превенције рака грлића материце 25-31. jануар 2015. године

Rak grlia matericeУз вашу помоћ, готово сваки случај рака грлића материце може бити спречен! Придружите се кампањи! Помозите да се подигне свест о превенцији рака грлића материце.

Недеља превенције рака грлића материце обележава се ове године по девети пут, у периоду од 25. до 31. јануара, са циљем да се побољша информисаност жена и опште популације о значају превентивних прегледа жена, да се унапреди спровођење програма организованог скрининга рака у нашој земљи и да се на тај начин допринесе смањењу обољевања и умирања од овог, још увек веома озбиљног, проблема јавног здравља.



Сваке године више од 400 жена у Србији изгуби живот због рака грлића материце, а у Београду више од 100. Стопа обољевања је, према званичним подацима у 2012. години, износила 23,2 оболелих жена на 100.000 жена у Србији, при чему су у Београду вредности овог показатеља нешто веће – 27,4 на 100.000. Више од две трећине случајева рака грлића материце открива се у фази када није довољно применити само оперативно лечење, већ је неопходна постоперативнаили радикалнарадиотерапијакоја продужава лечење, може довести до различитих компликација и значајно повећава трошкове лечења.Већина ових случајева могла се спречити да је болест откривена на време и да се на време приступило лечењу.

Важно је знати да се скоро сваки случај рака грлића материце може спречити. Искористите своје право на здравствену заштиту и јавите се на превентивни преглед код свог гинеколога.

Према резултатима Истраживања здравља становништва Србије из 2013. године, превентивни преглед за рано откривање карцинома грлића материце (Папаниколау тест), у три године које су претходиле истраживању, урадило је 57,1% жена у циљној популацији, при чему је највећи проценат забележен у Београду – 72,5%. Добро организовани скрининг програми могу да спрече и до 80% случајева рака грлића материце. У Србији је у децембру 2012. године започео организовани скрининг, а циљну групу чине жене старости од 25 до 64 године.У досадашњем току скрининга на територији Србије одазвало се 57,4% позваних жена, а на територији београдских општина које су укључене у организовани скрининг 58,6% позваних жена. У току је трећа година првог циклуса скринингау којој ће се наставити са позивањем на прегледи обављање Папаниколаутеста, женастаростиод 25 до 64 године, које живе на територији општина укључених у програм скрининга.

У оквиру Недеље превенције рака грлића материце у периоду од 25. до 31. јануара 2015. године,биће спроведене бројне активности, како у здравственим установама, тако и у заједници, које укључују: организовање јавних манифестација, наступа у медијима, дистрибуцију едукативно-промотивног материјала уз пружање савета и информација о значају коришћења доступних превентивних програма, одржавање семинара и предавања, како за становништво у локалној заједници, у школама, факултетима, радним организацијама, тако и за здравствене раднике и сараднике.


Gradski zavod za javno zdravlje



PREVENCIJA RAKA GRLIĆA MATERICE


ŠTA JE RAK GRLIĆA MATERICE?

Rak grlića materice je zloćudni (maligni) tumor, lokalizovan na donjem delu materice koji je okrenut ka vagini. Bolest počinje kada se neke ćelije grlića materice izmene i počnu da se umnožavaju na nekontrolisan način.

DA LI SE RAK GRLIĆA MATERICE MOŽE SPREČITI?

Razvoj raka grlića materice se može sprečiti otkrivanjem ranih premalignih promena. Ove promene označavaju različite stepene promena u ćelijama površinskog sloja grlića materice. Neke od njih su blagog stepena i mogu spontano da se povuku, ali postoje i one koje, ukoliko se na vreme ne otkriju i ne uklone, mogu da prerastu u rak grlića materice. Za prelazak premaligne promene u rak potrebno je nekoliko godina.

ŠTA SU NAJČEŠĆI FAKTORI RIZIKA ZA NASTANAK RAKA GRLIĆA MATERICE?

Osnovni faktor rizika je dugotrajana infekcija određenim tipovima Humanih papiloma virusa (HPV).
Humani papilomavirus (HPV) Postoji oko 100 tipova HPV-a, od kojih oko 40 izaziva infekcije sluzokože polnih organa muškaraca i žena. Neki od njih su odgovorni za razvoj polnih bradavica, a oko 15 drugih tipova prouzrokuje promene u ćelijama površinskog sloja grlića materice koje s vremenom mogu da progrediraju u rak grlića materice. Infekcija ovim virusom je česta kod odraslih, polno aktivnih ljudi i ona najčešće prolazi sama, bez ozbiljnih posledica po zdravlje. Ako HPV infekcija ne prođe, već dugo traje, rizik za nastanak raka grlića materice znatno se uvećava.
Rizik za nastanak raka grlića materice značajno uvećavaju i sledeći faktori:
  • pušenje,
  • oslabljen imuni sistem,
  • rano stupanje u seksualne odnose,
  • veliki broj seksualnih partnera,
  • rizični seksualni odnosi,
  • odsustvo redovnih pregleda.

U ČEMU JE ZNAČAJ PREVENTIVNIH GINEKOLOŠKIH PREGLEDA?

Cilj redovnih preventivnih pregleda je otkrivanje početnih promena na grliću materice pre nego što se razvije maligno oboljenje. Što se ranije otkriju promene, lečenje je lakše i uspešnije. Kada se rak već razvije, tretman postaje teži, a njegov uspeh je manje zagarantovan.
U početnim stadijumima bolesti, najčešće nema nikakvih simptoma!

ŠTA PODRAZUMEVA PREVENTIVNI GINEKOLOŠKI PREGLED?

Preventivni ginekološki pregled obuhvata:
  • razgovor sa pacijentkinjom
  • bimanuelni pregled
  • pregled vaginalnog sekreta
  • Papanikolau test
  • kolposkopski pregled
Papanikolau test je metoda za rano otkrivanje promena ćelija grlića materice. U toku ginekološkog pregleda, Vaš ginekolog će uzeti bris sa grlića materice. U laboratoriji se, pod mikroskopom, uzorak analizira i traže izmenjene ćelije.
Kolposkopija je metoda posmatranja izgleda grlića materice i vagine uz pomoć optičkog instrumenta koji zovemo kolposkop. Omogućava da doktor pogleda izbliza grlić i odredi raspored ranih promena u površnom sloju grlića materice ukoliko su prisutne.

KOLIKO ČESTO TREBA IĆI NA PAPANIKOLAU TEST?

Papanikolau test sve žene starosti od 25 do 64 godine treba da urade najpre dve godine zaredom a nakon toga, ako su ta dva rezultata bila uredna, da nastave sa pregledima na svake tri godine.
Nijedna dijagnostička metoda, pa ni Papanikolau test, nije savršeno pouzdan- mogu mu promaći neki slučajevi bolesti. Upravo zato je veoma važno da idete redovno na preglede. Tako promena eventualno propuštena na jednom pregledu, može biti pronađena pri sledećem, pre nego što bolest uznapreduje.

GDE MOŽETE DA OBAVITE PREVENTIVNI PREGLED?

Pregled možete da obavite kod Vašeg izabranog ginekologa u domu zdravlja.
Pregled se nikada ne obavlja u vreme menstruacije! Idealno vreme je 10-14 dana od prvog dana ciklusa. Dva prethodna dana nemojte imati seksualne odnose i nemojte koristiti nikakve vaginalne tretmane.
Pregled je bezbolan i potpuno neškodljiv!

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351