IX Eвропскa недеља превенције рака грлића материце 25-31. jануар 2015. године
Уз вашу помоћ, готово сваки случај рака грлића материце може бити спречен! Придружите се кампањи! Помозите да се подигне свест о превенцији рака грлића материце.
Недеља превенције рака грлића материце обележава се ове године по девети пут, у периоду од 25. до 31. јануара, са циљем да се побољша информисаност жена и опште популације о значају превентивних прегледа жена, да се унапреди спровођење програма организованог скрининга рака у нашој земљи и да се на тај начин допринесе смањењу обољевања и умирања од овог, још увек веома озбиљног, проблема јавног здравља.
Сваке године више од 400 жена у Србији изгуби живот због рака грлића материце, а у Београду више од 100. Стопа обољевања је, према званичним подацима у 2012. години, износила 23,2 оболелих жена на 100.000 жена у Србији, при чему су у Београду вредности овог показатеља нешто веће – 27,4 на 100.000. Више од две трећине случајева рака грлића материце открива се у фази када није довољно применити само оперативно лечење, већ је неопходна постоперативнаили радикалнарадиотерапијакоја продужава лечење, може довести до различитих компликација и значајно повећава трошкове лечења.Већина ових случајева могла се спречити да је болест откривена на време и да се на време приступило лечењу.
Важно је знати да се скоро сваки случај рака грлића материце може спречити. Искористите своје право на здравствену заштиту и јавите се на превентивни преглед код свог гинеколога.
Према резултатима Истраживања здравља становништва Србије из 2013. године, превентивни преглед за рано откривање карцинома грлића материце (Папаниколау тест), у три године које су претходиле истраживању, урадило је 57,1% жена у циљној популацији, при чему је највећи проценат забележен у Београду – 72,5%. Добро организовани скрининг програми могу да спрече и до 80% случајева рака грлића материце. У Србији је у децембру 2012. године започео организовани скрининг, а циљну групу чине жене старости од 25 до 64 године.У досадашњем току скрининга на територији Србије одазвало се 57,4% позваних жена, а на територији београдских општина које су укључене у организовани скрининг 58,6% позваних жена. У току је трећа година првог циклуса скринингау којој ће се наставити са позивањем на прегледи обављање Папаниколаутеста, женастаростиод 25 до 64 године, које живе на територији општина укључених у програм скрининга.
У оквиру Недеље превенције рака грлића материце у периоду од 25. до 31. јануара 2015. године,биће спроведене бројне активности, како у здравственим установама, тако и у заједници, које укључују: организовање јавних манифестација, наступа у медијима, дистрибуцију едукативно-промотивног материјала уз пружање савета и информација о значају коришћења доступних превентивних програма, одржавање семинара и предавања, како за становништво у локалној заједници, у школама, факултетима, радним организацијама, тако и за здравствене раднике и сараднике.
Gradski zavod za javno zdravlje
PREVENCIJA RAKA GRLIĆA MATERICE
ŠTA JE RAK GRLIĆA MATERICE?
DA LI SE RAK GRLIĆA MATERICE MOŽE SPREČITI?
ŠTA SU NAJČEŠĆI FAKTORI RIZIKA ZA NASTANAK RAKA GRLIĆA MATERICE?
- pušenje,
- oslabljen imuni sistem,
- rano stupanje u seksualne odnose,
- veliki broj seksualnih partnera,
- rizični seksualni odnosi,
- odsustvo redovnih pregleda.
U ČEMU JE ZNAČAJ PREVENTIVNIH GINEKOLOŠKIH PREGLEDA?
ŠTA PODRAZUMEVA PREVENTIVNI GINEKOLOŠKI PREGLED?
- razgovor sa pacijentkinjom
- bimanuelni pregled
- pregled vaginalnog sekreta
- Papanikolau test
- kolposkopski pregled