IX Evropska nedelja prevencije raka grlića materice 25-31. januar 2015. godine

Rak grlia materice

Uz vašu pomoć, gotovo svaki slučaj raka grlića materice može biti sprečen! Pridružite se kampanji! Pomozite da se podigne svest o prevenciji raka grlića materice.

Nedelja prevencije raka grlića materice obeležava se ove godine po deveti put, u periodu od 25. do 31. januara, sa ciljem da se poboljša informisanost žena i opšte populacije o značaju preventivnih pregleda žena, da se unapredi sprovođenje programa organizovanog skrininga raka u našoj zemlji i da se na taj način doprinese smanjenju oboljevanja i umiranja od ovog, još uvek veoma ozbiljnog, problema javnog zdravlja.

 

Svake godine više od 400 žena u Srbiji izgubi život zbog raka grlića materice, a u Beogradu više od 100. Stopa oboljevanja je, prema zvaničnim podacima u 2012. godini, iznosila 23,2 obolelih žena na 100.000 žena u Srbiji, pri čemu su u Beogradu vrednosti ovog pokazatelja nešto veće – 27,4 na 100.000. Više od dve trećine slučajeva raka grlića materice otkriva se u fazi kada nije dovoljno primeniti samo operativno lečenje, već je neophodna postoperativnaili radikalnaradioterapijakoja produžava lečenje, može dovesti do različitih komplikacija i značajno povećava troškove lečenja.Većina ovih slučajeva mogla se sprečiti da je bolest otkrivena na vreme i da se na vreme pristupilo lečenju.

Važno je znati da se skoro svaki slučaj raka grlića materice može sprečiti. Iskoristite svoje pravo na zdravstvenu zaštitu i javite se na preventivni pregled kod svog ginekologa.

Prema rezultatima Istraživanja zdravlja stanovništva Srbije iz 2013. godine, preventivni pregled za rano otkrivanje karcinoma grlića materice (Papanikolau test), u tri godine koje su prethodile istraživanju, uradilo je 57,1% žena u ciljnoj populaciji, pri čemu je najveći procenat zabeležen u Beogradu – 72,5%. Dobro organizovani skrining programi mogu da spreče i do 80% slučajeva raka grlića materice. U Srbiji je u decembru 2012. godine započeo organizovani skrining, a ciljnu grupu čine žene starosti od 25 do 64 godine.U dosadašnjem toku skrininga na teritoriji Srbije odazvalo se 57,4% pozvanih žena, a na teritoriji beogradskih opština koje su uključene u organizovani skrining 58,6% pozvanih žena. U toku je treća godina prvog ciklusa skriningau kojoj će se nastaviti sa pozivanjem na pregledi obavljanje Papanikolautesta, ženastarostiod 25 do 64 godine, koje žive na teritoriji opština uključenih u program skrininga.

U okviru Nedelje prevencije raka grlića materice u periodu od 25. do 31. januara 2015. godine,biće sprovedene brojne aktivnosti, kako u zdravstvenim ustanovama, tako i u zajednici, koje uključuju: organizovanje javnih manifestacija, nastupa u medijima, distribuciju edukativno-promotivnog materijala uz pružanje saveta i informacija o značaju korišćenja dostupnih preventivnih programa, održavanje seminara i predavanja, kako za stanovništvo u lokalnoj zajednici, u školama, fakultetima, radnim organizacijama, tako i za zdravstvene radnike i saradnike.

Gradski zavod za javno zdravlje


PREVENCIJA RAKA GRLIĆA MATERICE


ŠTA JE RAK GRLIĆA MATERICE?

Rak grlića materice je zloćudni (maligni) tumor, lokalizovan na donjem delu materice koji je okrenut ka vagini. Bolest počinje kada se neke ćelije grlića materice izmene i počnu da se umnožavaju na nekontrolisan način.

DA LI SE RAK GRLIĆA MATERICE MOŽE SPREČITI?

Razvoj raka grlića materice se može sprečiti otkrivanjem ranih premalignih promena. Ove promene označavaju različite stepene promena u ćelijama površinskog sloja grlića materice. Neke od njih su blagog stepena i mogu spontano da se povuku, ali postoje i one koje, ukoliko se na vreme ne otkriju i ne uklone, mogu da prerastu u rak grlića materice. Za prelazak premaligne promene u rak potrebno je nekoliko godina.

ŠTA SU NAJČEŠĆI FAKTORI RIZIKA ZA NASTANAK RAKA GRLIĆA MATERICE?

Osnovni faktor rizika je dugotrajana infekcija određenim tipovima Humanih papiloma virusa (HPV).
Humani papilomavirus (HPV) Postoji oko 100 tipova HPV-a, od kojih oko 40 izaziva infekcije sluzokože polnih organa muškaraca i žena. Neki od njih su odgovorni za razvoj polnih bradavica, a oko 15 drugih tipova prouzrokuje promene u ćelijama površinskog sloja grlića materice koje s vremenom mogu da progrediraju u rak grlića materice. Infekcija ovim virusom je česta kod odraslih, polno aktivnih ljudi i ona najčešće prolazi sama, bez ozbiljnih posledica po zdravlje. Ako HPV infekcija ne prođe, već dugo traje, rizik za nastanak raka grlića materice znatno se uvećava.
Rizik za nastanak raka grlića materice značajno uvećavaju i sledeći faktori:
  • pušenje,
  • oslabljen imuni sistem,
  • rano stupanje u seksualne odnose,
  • veliki broj seksualnih partnera,
  • rizični seksualni odnosi,
  • odsustvo redovnih pregleda.

U ČEMU JE ZNAČAJ PREVENTIVNIH GINEKOLOŠKIH PREGLEDA?

Cilj redovnih preventivnih pregleda je otkrivanje početnih promena na grliću materice pre nego što se razvije maligno oboljenje. Što se ranije otkriju promene, lečenje je lakše i uspešnije. Kada se rak već razvije, tretman postaje teži, a njegov uspeh je manje zagarantovan.
U početnim stadijumima bolesti, najčešće nema nikakvih simptoma!

ŠTA PODRAZUMEVA PREVENTIVNI GINEKOLOŠKI PREGLED?

Preventivni ginekološki pregled obuhvata:
  • razgovor sa pacijentkinjom
  • bimanuelni pregled
  • pregled vaginalnog sekreta
  • Papanikolau test
  • kolposkopski pregled
Papanikolau test je metoda za rano otkrivanje promena ćelija grlića materice. U toku ginekološkog pregleda, Vaš ginekolog će uzeti bris sa grlića materice. U laboratoriji se, pod mikroskopom, uzorak analizira i traže izmenjene ćelije.
Kolposkopija je metoda posmatranja izgleda grlića materice i vagine uz pomoć optičkog instrumenta koji zovemo kolposkop. Omogućava da doktor pogleda izbliza grlić i odredi raspored ranih promena u površnom sloju grlića materice ukoliko su prisutne.

KOLIKO ČESTO TREBA IĆI NA PAPANIKOLAU TEST?

Papanikolau test sve žene starosti od 25 do 64 godine treba da urade najpre dve godine zaredom a nakon toga, ako su ta dva rezultata bila uredna, da nastave sa pregledima na svake tri godine.
Nijedna dijagnostička metoda, pa ni Papanikolau test, nije savršeno pouzdan- mogu mu promaći neki slučajevi bolesti. Upravo zato je veoma važno da idete redovno na preglede. Tako promena eventualno propuštena na jednom pregledu, može biti pronađena pri sledećem, pre nego što bolest uznapreduje.

GDE MOŽETE DA OBAVITE PREVENTIVNI PREGLED?

Pregled možete da obavite kod Vašeg izabranog ginekologa u domu zdravlja.
Pregled se nikada ne obavlja u vreme menstruacije! Idealno vreme je 10-14 dana od prvog dana ciklusa. Dva prethodna dana nemojte imati seksualne odnose i nemojte koristiti nikakve vaginalne tretmane.
Pregled je bezbolan i potpuno neškodljiv!

 

Kontakt

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd,

Bulevar despota Stefana 54a,

11108 Beograd, Srbija

Telefon: 2078-600; 3237-351