Zdravstveno stanje stanovnika Beograda

Beograd Knez MihajlovaZdravlje kao multidimenzionalan, kompleksan i apstraktan koncept uključuje različite fizičke, psihičke i socijalne fenomene. Procena (merenje) zdravstvenog stanja stanovnika jeste procedura koja omogućava da se sagleda i razume zdravlje celokupnog stanovništva ili pojedinih njegovih grupa na osnovu prihvaćenih pokazatelja (indikatora).

Analiza zdravstvenog stanja stanovnika Beograda za 2015. godinu urađena je u okviru poslova Gradskog zavoda za javno zdravlje, Beograd u cilju sagledavanja prioritetnih zdravstvenih problema, odabira i usmeravanja strategija za njihovo rešavanje, praćenja promena zdravstvenog stanja tokom vremena, unapređenja upravljanja u sistemu zdravstvene zaštite i konačno unapređenja zdravstvenog stanja stanovnika Beograda.   

Analizom je obuhvaćeno je celokupno stanovništvo Beograda razvrstano u četiri dobne grupe (deca od 0 do 6 godina, mladi od 7 do 19 godina, odrasli od 20 do 64 godine i starije stanovništvo od 65 godina i više), ali strukturirano i prema polu.

U 2015. godini, stanovnici Beograda najčešće su se obraćali izabranom lekaru zbog tegoba u vezi sa sistemom za disanje. Oko jedne četvrtine stanovnika Beograda koji su koristili zdravstvenu zaštitu, bez obzira kojoj dobnoj grupaciji pripadali, imalo je potrebu da se javi jednom ili više puta izabranom lekaru radi neke od respiratornih bolesti. Sledeći najčešći razlog posete izabranom lekaru bile su bolesti sistema krvotoka, zatim bolesti mokraćno- polnog sistema, simptomi, znaci i patološki klinički i laboratorijski nalazi i bolesti mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva.

Najčešći razlog hospitalizacije stanovnika Beograda su bolesti iz grupe tumora, dok su na drugom mestu bolesti sistema krvotoka, a na trećem mestu stanja vezana za trudnoću, rađanje i babinje. Slede  bolesti sistema za varenje, bolesti mokraćno-polnog sistema i bolesti sistema za disanje. Kada se isključi bolničko lečenje zbog trudnoće, porođaja i babinja, u 2015. godini muškarci su češće hospitalizovani nego žene, pri čemu su Beograđani najčešće lečeni zbog bolesti sistema krvotoka, respiratornog sistema i sistema za varenje, kao i povreda i duševnih poremećaja i poremećaja ponašanja, a Beograđanke zbog tumora različite etiologije, bolesti mokraćno-polnog i mišićno-koštanog sistema i bolesti žlezda sa unutrašnjim lučenjem, ishrane i metabolizma.

Oko polovine smrtnih ishoda stanovnika Beograda u 2015. godini bilo je prouzrokovano bolestima sistema krvotoka (51%), a oko četvrtine tumorima (26%).  Na trećem mestu među najčešćim uzrocima smrti bile su respiratorne bolesti sa udelom od oko 5% u strukturi smrtnosti. Stope smrtnosti kod muškaraca bile su veće nego kod žena, a razlike postoje i između beogradskih opština. Najviše stope smrtnosti su u opštinama koje imaju najstarije stanovništvo, Savski venac, Sopot i Stari grad, a najmanje u Surčinu i Grockoj.

Kontakt

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd,

Bulevar despota Stefana 54a,

11108 Beograd, Srbija

Telefon: 2078-600; 3237-351