Физичка активност у ублажавању симптома ПМС-а

TUMBNAIL DevojkaПредменструални синдром (ПМС) праћен је низом психофизичких симптома који се јављају у данима пре менструације и могу значајно утицати на свакодненви живот жена, а укључују раздражљивост, умор, болове у доњем делу стомака и леђима, осетљивост груди, надимање и промене расположења. Редовна и адекватна физичка активност може значајно ублажити ове  тегобе и побољшати квалитет живота жена током овог периода.

Бројне студије и примери из праксе указују да умерене аеробне активности, као што су брзо ходање, џогинг, вожња бицикла или пливање, могу значајно побољшати циркулацију, смањити ниво стреса и напетости и ублажити болове. Ове активности подстичу лучење ендорфина, познатих као „хормони среће“, који имају аналгетски ефекат и директно утичу на побољшање расположења и смањење раздражљивости.

Код жена које током ПМС-а осећају болове и грчеве у доњем делу стомака и леђима, благи аеробни тренинг (попут плеса, лаганог трчања или дужих шетњи) може бити од посебне користи. Овакав вид активности поспешује проток крви кроз напете и згрчене мишиће, доприноси њиховом опуштању и смањује утицај простагландина – супстанци које изазивају контракције материце и последични бол. Треба избегавати интензивне, анаеробне тренинге, јер могу погоршати симптоме.

Такође, вежбе које укључују истезање и контролисано дисање, а уједно опуштају мишиће, попут пилатеса и јоге, могу бити веома корисне за ублажавање болова у доњем делу стомака и леђа, као и у смањењу стреса и анксиозности, који су чести пратиоци ПМС-а. Лагане вежбе истезања и опуштања могу помоћи у смањењу напетости у мишићима и олакшати грчеве.

Шетње на свежем ваздуху имају позитиван утицај на циркулацију и додатно могу ублажити умор и поспешити психофизичко благостање, што је од великог значаја у данима када тело и ум захтевају већу подршку.

Setnja
 
Најважније је да свака жена ослушкује своје тело и изабере врсту физичке активности која јој прија. Редовно кретање, у мери која одговара индивидуалним потребама и могућностима, не само да ублажава симптоме ПМС-а, већ дугорочно доприноси бољем здрављу, расположењу и квалитету живота.

Препоруке за физичку активност током ПМС-а

На основу доступних истраживања, препоручују се следеће активности:

·         Аеробне вежбе: Брзо ходање, трчање, вожња бицикла или пливање, у трајању од најмање 30 минута, 3–5 пута недељно, могу значајно ублажити симптоме ПМС-а.

·         Јога и пилатес: Практиковање ових активности 2–3 пута недељно може помоћи у смањењу болова, побољшању флексибилности и смањењу стреса.

·         Вежбе снаге: Умерени тренинг снаге, као што је рад са сопственом тежином или лаганим теговима, може побољшати опште здравље и смањити умор.

·         Истезање и опуштање: Лагане вежбе истезања и технике опуштања, као што су дубоко дисање и медитација, могу помоћи у смањењу мишићне напетости и побољшању менталног благостања.

Joga

Савети за безбедно вежбање током ПМС-а
  •   Слушајте своје тело: Прилагодите интензитет и трајање вежби у складу са својим могућностима, осећајем и енергијом.
  •   Избегавајте интензивне тренинге: Током периода јаких симптома, избегавајте вежбе јаког интензитета и са великим оптерећењем које могу погоршати болове или умор.
  •   Редовност је кључна: Конзистентност у вежбању доноси најбоље резултате у ублажавању симптома ПМС-а.
  •   Комбинујте различите активности: Разноврсност у врстама вежби може допринети бољем свеукупном ефекту и уједно спречити досаду.
Редовна физичка активност је једноставан, природан и ефикасан начин да ублажите симптоме ПМС-а.

Покрените се – ваше здравље, тело и расположење ће вам бити захвални!

Више текстова о овој теми

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351