Rotavirusi

Rezervoar je čovek, a put prenošenja je feko-oralni uz mogući kontaktni ili respiratorni mehanizam prenošenja. Ovi virusi se mogu naći i u kontaminiranoj vodi.
Period inkubacije iznosi od 24 do 72 sata. Period zaraznosti traje u toku akutne faze bolesti i kasnije, dok traje izlučivanje virusa. Simptomi uglavnom traju od 4 do 6 dana, a osmog dana od infekcije, rotavirus obično ne može da se izoluje iz fecesa.
U suštini se sva deca inficiraju rotavirusima u toku prve 2 – 3 godine života, a vrhunac incidence kliničkog obolevanja je u starosnoj grupi od 6 do 24 meseca.
U većini slučajeva, infekcija rotavirusima je asimptomatska, posebno često kod dece mlađe od 3 meseca, jer su ona još uvek zaštićena majčinim antitelima.
Kod simptomatske infekcije, bolest počinje naglo, sa povišenom temperaturom, malaksalošću, povraćanjem, obilnim vodenim stolicama i grčevima u stomaku.
U odnosu na druge crevne infekcije dečijeg doba, povraćanje i prolivi su znatno učestaliji, pa postoji mogućnost razvoja teške dehidratacije i razvoja šoknog stanja.
Rotavirus se identifikuje u fecesu ili rektalnom brisu pomoću imunobioloških tehnika (ELISA, lateks aglutinacija), ali dokaz o rotavirusnoj infekciji se može dobiti i serološki.
Specifična terapija ne postoji, već se vrši nadoknada tečnosti, kako bi se sprečila dehidratacija.
Važno je dobro sprovođenje higijenskih mera, koje se odnose na prevenciju feko – oralnog načina prenošenja, jer virus preživljava dugo na čvrstim površinama, u kontaminiranoj vodi i na rukama. Relativno je otporan na uobičajena dezinfekciona sredstva, ali ga hlor inaktivira.
Živa peroralna vakcina je pokazala visok nivo efikasnosti u prevenciji teških oblika gastroenteritisa kod novorođenčadi.