Завршен још један циклус семинара за просветне раднике


Овогодишња сезона семинара отворена је 12. октобра, едукацијом „Школа здравих навика“, која је намењена учитељима, наставницима и сарадницима који раде са ученицима нижих разреда основних школа. Већ наредне недеље, 18. и 19. октобра, уследила је дводневна обука за програм „Креативни рад са ученицима на превенцији злоупотребе психоактивних супстанци“. Сезона обука је закорачила и у наредни месец и, барем за ову годину, закључена је у суботу, 2. новембра, реализацијом семинара „Психоактивне супстанце и млади“, чија су циљна група наставници и сарадници гимназија и средњих стручних школа. Овог пута, специјални гости на семинару били су ученици Четврте београдске гимназије, чланови дебатног клуба ове школе, који су, на крају едукације, уприличили веома интересантну дебату на тему легализације марихуане.

У спровођење ових обука било је укључено чак дванаест предавача, а похађало их је укупно 76 просветних радника и сарадника из петнаест основних и седам средњих школа из Београда.

Сва три поменута програма спадају у програме примарне превенције и за главни циљ имају унапређење компетенција наставника да у практичном раду са децом, користећи научно утемељене методе и садржаје, ојачани релевантним информацијама и знањима, могу да раде на раном усвајању здравих животних навика и избегавању свих понашања ризичних по здравље.
Важно је напоменути да се у овим програмима, пре свега у она два која су усмерена на превенцију злоупотребе психоактивних супстанци, велики значај придаје теми која се бави тесном повезаношћу емоција и понашања, са циљем адекватног разумевања и оснаживања деце и младих. Важан аспект ових програма посвећен је сложеном процесу формирања ставова, а затим и понашања, кроз развој критичког размишљања на теме од значаја за здравље.
Саме обуке конципиране су као спој предавања, радионица и вођених дискусија. Сходно томе, сва три семинара одржана су кроз динамичну и инспиративну интеракцију полазника и предавача, а рад је био обележен подстицајном разменом ставова, знања и искустава свих присутних.
Током обука, полазницима се обезбеђује пакет одговарајућих знања и вештина, а након њих и додатни едукативни материјали, са циљем што успешније примене ових програма у непосредној школској пракси, тј. у раду са ученицима. Градски завод за јавно здравље Београд, као организатор и координатор ових програма, током целе школске године врши континуирано праћење реализације активности у школама, уз пружање све расположиве стручне подршке полазницима семинара.