Пролећна Eвропска недеља тестирања на хив и хепатитисе 2025.

Глобални је циљ да до 2025. године 95 % особа које живе са ХИВ-ом зна свој статус, 95 % особа које зна свој статус започне лечење и да 95 % особа на терапији има немерљиву вирусну активност. Према подацима УНАИДС-а, глобално ови показатељи у 2023. години су износили 86% - 89% - 93%, у Србији 86% - 78% - 97%. У Србији са ХИВ-ом живи око 3.500 људи. Код око 50% случајева ХИВ инфекција се открије када је већ оштећен имуни систем, што указује на то да се каснило са тестирањем. У последњих 20-ак година код више од 90% инфицираних, вирус је пренет сексуалним путем, доминира узрасна група 30 - 50 година, а мушкарци су далеко заступљенији од жена. Процене СЗО говоре да у Србији још 600 - 1.200 особа не зна да је инфицирано.
Захваљујући савременој антиретровирусној терапији (АРТ), којом се у Србији лече пацијенти који живе са ХИВ-ом, са овом инфекцијом може подједнако квалитетно да се доживи старост као и у општој популацији. Од изузетне је важности чињеница да се терапијом смањује вирусна активност, која постаје немерљива, што значи да особа не може да пренесе инфекцију својим партнерим. Н=Н значи „Немерљив = Незаразан“ је важна стратегија не само са аспекта очувања здравља, већ и борбе са стигмом.
Поруке европске недеље тестирања годинама су усмерене на превенцију, правовремено тестирање и што раније започињање терапије. Данас смо у могућности да терапију користимо и као превенцију, у виду ПрЕП-а (преекспозициона профилакса) и ПЕП-а (постекспозициона профилакса), што борбу са ХИВ инфекцијом чини веома успешном. Уз све наведено подједнако је важно да особе које живе са ХИВ-ом имају подршку заједнице у којој живе, да се поштују њихова права, односно да се изборимо са предрасудама, које често прате ХИВ инфекцију.