Хало Беба - Телефоном до савета о здрављу деце

Савет недеље

savet nedelje 172 cir
  • mb analize
    Лабораторијске анализе: информације
  • status mikrobioloksih analiza
    Статус лабораторијских анализа
  • analiza vode 1
    Вода: упутства, захтеви, препоруке
  • Санитарни прегледи
    Санитарни прегледи

Март 2022. - Месец борбе против рака: превенција малигних тумора

mesec borbe protiv raka 2022.Према проценама Светске здравствене организације, оптерећење малигним болестима у свету показује наставак вишегодишњег растућег тренда. Оваква глобална кретања за последицу имају све веће заузеће личних и системских ресурса који се користе за потребе дијагностике малигних болести, као и лечења и неге оболелих. Издвајајући се као један од водећих узрока смрти у свету, утицај који малигне болести исказују делом је и последица укупног пораста броја становника, продуженог очекиваног трајања живота, као и усвајања животног стила одговорног за настанак одређених типова рака.

Опекотине у кући - проблем који се може спречити

opekotineУшли смо у трећу годину пандемије изазване вирусом SARS-CoV-19. Иако покушавамо да живимо „нову нормалност“, страх од заражавања и тежња да се максимално заштитимо, води ка редуковању многих животних активности што опет доводи до тога да и даље доста времена проводимо у ушушканим али затвореним кућним просторима. Управо зато, ни повреде у кући нису ретке, а најчешће се кућним условима дешавају опекотине.

Бактериолошки квалитет воде на јавним чесмама са изворском водом на територији Београда у 2021. години

česma RadmilovacГрадски завод за јавно здравље обавио је током 2021. године редовну контролу здравствене исправности воде за пиће на 32 јавнe чесмe са изворском водом у ужој и широј зони града. Ова контрола се реализује у оквиру Програма мониторинга квалитета подземних вода на територији Београда, финансираног од стране Секретаријата за заштиту животне средине града Београда.
Да би вода могла да се користи за пиће мора да буде здравствено безбедна, тј. исправна и у погледу физичко - хемијских и у погледу микробиолошких особина, односно да испуњава услове важећег Правилника о хигијенској исправности воде за пиће.
Када се ради о изворској води која не пролази третман пречишћавања и завршне дезинфекције, најчешћи проблем који се региструје је микробиолошка неисправност, a евидентирају се и физичко - хемијска одступања.

Учешће Градског завода за јавно здравље Београд у „CRxSiSS“ пројекту

Projekat ErasmusГрадски завод за јавно здравље Београд учествује у међународном пројекту „Поређење ресурса различитих субјеката у ванредним ситуацијама“ (CRxSiSS - Comparing Resources for Subjects in Severe Situation, ERASMUS), заједно са партнерима из Шпаније, Италије, Португалије, Словеније. Поред Градског завода учесници су и Универзитет у Малаги, Шпанија, са својим Универзитетским програмом за старије одрасле особе, затим Приватни институт који креира курсеве и активности промоције културне свести у области образовања одраслих из Шпаније, Народни универзитет из Удина, Италија, који сарађује са општинским и регионалним властима, Организација специјализована за мобилност одраслих у области предузетништва и интеркултуралности из Португалије, као и Институција која развија социјалне програме за очување околине и одговорну потрошњу - ГЕА из Словеније.

Представљамо вам унапређену мобилну апликацију БЕББО

bebbo aplikacijaВелико нам је задовољство да вас позовемо да се упознате са Беббо мобилном апликацијом. То је нова верзија интерактивног водича кроз родитељство и развој малог детета. Беббо је подршка родитељима у првим годинама живота њиховог детета, како би пратили раст и развој, бринули о здрављу, исхрани детета, правовременим педијатријским прегледима и вакцинацији, али и бринули о себи. Унапређену апликацију „ХалоБеба – Ваш сапутник у родитељству“ развили УНИЦЕФ у Србији и Градски завод за јавно здравље Београд, заједно са телефонским саветовалиштем Хало беба, у сарадњи са фондацијом Нордеус и доступна је у више од 11 земаља и територија, на 19 језичких варијанти.

Међународни дан деце оболеле од рака - 15. фебруар 2022.

dan dece obolele od rakaПодизање свести о малигним болестима у дечјем узрасту, важан је задатак који се обавља здружено са циљем пружања подршке напорима за обезбеђивање адекватне дијагностике, лечења и неопходне помоћи родитељима и породицама. Међународни дан деце оболеле од рака (15. фебруар) установљен је 2002. године ради уједињавања активности и слања јасне поруке у контексту претходно побројаних циљева. Утемељивач обележавања овог датума била је Међународна конфедерација Удружења родитеља деце оболеле од рака, док је део Календара јавног здравља у Републици Србији постао 2013. године.

4. фебруар - Светски дан борбе против рака: Превенцијом до очувања здравља 2022.

borba protiv rakaСветска здравствена организација и Међународно удружење за борбу против рака већ традиционално обележавају Светски дан борбе против рака сваког 4. фебруара. Нова трогодишња кампања покренута је 2022. године, а са циљем да се јасно укаже на новонастале, актуелне и глобалне проблеме који оптерећују све учеснике у процесу превенције, дијагностике и лечења малигних болести.

Пандемија COVID-19 одразила се на врло сличан начин у целом свету на комплетан систем здравствених услуга усмерених ка раном откривању и адекватном лечењу малигних болести. Запажено је да је у бројним земљама дошло до мањих или већих поремећаја у раду ових медицинских служби, што се одразило на спровођење програма раног откривања, као и додатно усложњавање процеса лечења и пружања неге пацијентима. Утицај који ће пандемија COVID-19 имати на дијагностику и морталитет од рака, осећаће се, према проценама стручњака, и у годнама које долазе. Стога, важност пружања додатне подршке пацијентима и здравственим радницима, као и активан рад на ојачавању целокупног система здравствене заштите имаће пресудан значај за очување и унапређење квалитета живота пацијената.

Падови на поледици и леду - како их спречити?

Padovi na ledu 1. deoЗима, снег, празници, одмор... звучи идилично, зар не? Међутим, колико год снежне чаролије могу бити примамљиве за шетњу и забаву, лед који настаје услед ниских спољашњих температура може бити веома опасан, чак и за оне најспретније.

Подаци из света указују да клизање и падови на снегу, поледици и леду представљају водећи узрок повреда код старијих особа, а такође су и један од водећих узрока повреда на раду у зимским условима. 

Правилно ходајте по снегу и залеђеним површинама!

hod po leduПонекад се ходање по леду и поледици не може избећи. Уколико немате другог избора и морате да пређете преко залеђене површине придржавајте се следећих савета:

•    Ходајте полако и правите мање кораке.
•    Останите фокусирани и гледајте испред себе. Немојте разговарати мобилним телефоном, нити куцати поруке док ходате.
•    Ослободите се ометања приликом ходања. Одложите мобилни телефон и немојте носити велике терете како не бисте изгубили равнотежу.
•    Нека вам руке буду слободне како би вам помогле у одржавању равнотеже - немојте их држати у џеповима.
•    Избегните искушење да трчите како бисте стигли на превоз и не претрчавајте преко пешачког прелаза (посебан опрез када ходате преко белих површина на зебри).

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351