“Rano otkrivanje… veća šansa” - Međunarodni dan dece obolele od raka 2018.

међународни дан деце оболеле од ракаMeđunarodni dan dece obolele od raka uspostavljen je 2002. godine. Od tada do danas, svaki 15. februar je dan koji ima za cilj da pažnju celokupne stručne i opšte javnosti usmeri ka važnoj misiji snažnog, globalnog delovanja koje bi moglo da se suoči sa rastućim izazovima tretmana, nege, kvaliteta života, emocionalnim i socijalnim potrebama dece obolele od raka, kao i njihovih porodica.

Nа iniciјаtivu udružеnjа rоditеljа i uz pоdršкu Ministаrstvа zdrаvljа, ovaj datum u nаšој zеmlji је 2013. gоdinе pоstао dео nаciоnаlnоg Каlеndаrа јаvnоg zdrаvljа.

Оvе gоdinе, Mеđunаrоdni dаn dеcе оbоlеlе оd mаlignih bоlеsti, оbеlеžava sе pоd slоgаnоm „Rаnо оtкrivаnjе... vеćа šаnsа”, čime se, pored značaja prevencije i zdravih životnih navika, posebno naglašava i značaj prеpоznаvаnja rаnih znаkоvа upоzоrеnjа i simptоmа mаlignih bоlеsti u populaciji najmlađih, čime se otvara put pravovremenoj dijagnostici, a time i neuporedivo većim šansama za izlečenje.

међународни дан деце оболеле од рака 2018

Prema podacima iz 2015. godine (IARC), broj novih slučajeva malignih bolesti kod dece i mladih starosti do 19 godina, porastao je sa ranijih 165.000 na skoro 300.000 novoobolelih svake godine, uz procenu da je realan broj obolelih verovatno i veći, imajući u vidu da u nerazvijenim delovima sveta i zemljama u razvoju ne postoje odgovarajući registri ili nisu adekvatno ažurirani. Posmatrano u globalnim razmerama, maligna oboljenja kod dece i mladih prete da prestignu zarazne bolesti i tako postanu vodeći uzrok smrtnih ishoda povezanih sa bolestima u ovoj populaciji.

међународни дан деце оболеле од рака 2018

Ono što je ipak važno istaći jeste da je mogućnost izlečenja maligniteta kod dece izuzetno velika, daleko veća nego u populaciji odraslih. Stope preživlјavanja, istina, u velikoj meri zavise od tipa karcinoma, ali i od faktora kao što su stanje infrastrukture sistema zdravstvene zaštite, zdravstvene kulture, ali i od pratećih socijalno ekonomskih činilaca. U prilog tome govori podatak da u visokorazvijenim zemljama sveta stopa preživljavanja dostiže čak 84%, ali da je ona u porastu čak i u pojedinim delovima sveta koji imaju slabije razvijene resurse, samo ukoliko postoji lokalna i međunarodna podrška u ovoj oblasti.

U Srbiji se, prema poslednjim dostupnim podacima, svake godine otkrije preko 300 novih slučajeva malignih bolesti u populaciji dece i mladih uzrasta do 19 godina. U Beogradu je, prema podacima iz Populacionog registra za rak u Gradskom zavodu za javno zdravlje, u poslednjih 26 godina (1990 - 2016) od malignih neoplazmi oboleleo ukupno oko 1800 dece i mladih do 19 godina starosti. U 2016. godini, prema istom izvoru, evidentirana su 34 nova slučaja, što je značajno manji broj u odnosu na prethodne posmatrane godine, čime se nastavlja ranije zapažen opadajući trend u obolevanju. Kao i u većini zemalja u razvoju i u Srbiji je gotovo 2/3 novoobolele dece bilo uzrasta do 15 godina. Leukemije, tumori mozga i limfomi činili su gotovo polovinu svih malignih bolesti dečijeg uzrasta, a ujedno i najčešći razlog smrtnog ishoda kada je reč o malignim bolestima. Ipak, ohrabruje podatak da je petogodišnje preživlјavanje u Srbiji je u uzrastu do 14 godina poraslo sa nekadašnjih 54% na čak 80%, čime se približavamo postignućima razvijenih zemalja Evrope i sveta.

међународни дан деце оболеле од рака 2018

Međutim, posmatrano u globalnim okvirima, i dalje preko 90 hiljada dece širom sveta svake godine umire od malignih bolesti. Tužna činjenica je da najveći broj njih ne uspeva da pobedi ove, uglavnom izlečive bolesti samo zato što su rođeni u nekoj od siromašnih zemalja, u kojima nisu mogli da dobiju pravovremenu dijagnozu, kao ni odgovarajući tretman.

Ovakva globalna nejedenakost je nedopustiva i ne sme se zanemarivati! Za to nema odgovarajućeg opravdanja! Upravo zato, ključna poruka koja prati svaki, pa i ovogodišnji Međunarodni dan dece obolele od raka je da sva deca sveta zaslužuju podjednake šanse i nadu za izlečenje – bez obzira na to gde žive!

Deca su budućnost – i svoje zemlje i celog sveta, a njihovo zdravlje je esencija života i pogon za napredak ove planete.

Pogledajte koji su to rani znaci upozorenja na moguće malignitete kod dece

Kontakt

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd,

Bulevar despota Stefana 54a,

11108 Beograd, Srbija

Telefon: 2078-600; 3237-351