Osvrt na XI međunarodnu konferenciju - Bezbednost saobraćaja u lokalnoj zajednici

Безбедност саобраћаја 2016

Jedanaesta međunarodna konferencija o bezbednosti saobraćaja u lokalnoj zajednici, održana je u Vrnjačkoj Banji od 13-16 aprila 2016.godine.

Konferencija je organizovana uz podršku institucija iz Republike Srbije:

  • Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja
  • Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije
  • Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture

U organizaciji konferencije učešće su uzele mnoge institucije koje se bave bezbednošću saobraćaja, kao što su fakulteti, policija, Auto-moto savezi, Agencija za bezbednost saobraćaja i druge.

Konferencija je organizovana u okviru Dekade akcije bezbednosti saobraćaja 2011-2020. godine i stoga su tematske oblasti konferencije bile usklađene sa usvojenih pet stubova Dekade, u okviru kojih se sprovode programi prevencije saobraćajnog trumatizma. Tematske oblasti su bile sledeće:

  • Jačanje institucionalnih kapaciteta za upravljanje bezbednošću saobraćaja
  • Unapređenje bezbednosti putne mreže i ostalih transportnih mreža
  • Unapređenje bezbednosti vozila
  • Unapređenje ponašanja učesnika u saobraćaju
  • Unapređenje zbrinjavanja posle saobraćajne nezgode.

 

I pored toga što se iz prikaza tematskih celina konferencije, a samim time kao što se istaklo i Dekade, vidi da sektor javnog zdravlja, kao i drugi oblici zdravstvene zaštite, imaju bitno mesto u sprovođenju Dekade akcije za bezbednost saobraćaja, iz zdravstvenog sektora aktivno učešće u radu konferencije uzeli su jedino pretstavnici Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.

Važno je istaći da Dekada za bezbednost saobraćaja na putevima ima za cilj da smanji prognozirani nivo smrtnosti i povređivanja u saobraćaju širom sveta, porastom aktivnosti koje se sprovode na globalnom, nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou.

Na konferenciji je istaknuto da Rezolucija o Dekadi poziva na multisektorski pristup koji uključuje saradnju akademskih institucija, privatnog sektora, civilnog društva, medija žrtava u saobraćaju i njihovih porodica.Takođe je podvučeno da u Republici Srbiji potencijal Dekade akcije još nije iskorišćen. Istaknuto je da država nije postavila konkretne ciljeve u bezbednosti saobraćaja koje treba postići do 2020. godine, niti je promovisan multisektorski pristup u rešavanju problema u bezbednosti saobraćaja.
Iz svega navedenog vrši se aktivan udar na lokalne zajednice da više ne smeju da čekaju da inicijative poteknu od vrha državnog aparata.
Svaka lokalna zajednica ima dovoljno razloga da postavi svoje ciljeve koje treba postići do 2020. godine, korišćenjem oprobano efikasnih mera, da osmisli odgovarajuće programe bezbednosti saobraćaja kojima će te rezultate postići.

U ovom izveštaju neće se detaljno iznositi podaci o broju stradalih u saobraćaju, u Republici Srbiji kao i u svetu, imajući u vidu činjenicu da je već svima poznato da su povrede u saobraćaju vodeći uzrok smrti u mladoj populaciji, da se pored smrtnog ishoda povrede u saobraćaju završavaju i sa teškim i lakim povredama, koje ostavljaju različiti stepen invaliditeta , kao i velike materijalne troškove.

Ovaj izveštaj treba da potstakne zdravstveni sistem da aktivno uzme učešće zajedno sa svim drugim sektorima u prevenciji povreda u saobraćaju.
Posebno se ističe uloga instituta i zavoda za javno zdravlje, da na nivou lokalne zajednice promovišu bezbedno ponašanje u saobraćaju svih kategorija korisnika saobraćaja, od pešaka, vozača, putnika , shodno njihovoj starosnoj dobi i zdravstvenom stanju.

Samo zajedničkim organizovanim pristupom prevenciji povreda u saobraćaju može se smanjiti broj stradalih lica i smanjiti materijalni troškovi.

 

Mr sc.med. dr Milena Paunović

Kontakt

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd,

Bulevar despota Stefana 54a,

11108 Beograd, Srbija

Telefon: 2078-600; 3237-351