Светски дан бубрега - 12. март 2015. - Здрави бубрези - здравље за све

Светски дан бубрега обележава се на иницијативу Међународног друштва за нефрологију (The International Society of Nephrology) и Интернационалног удружења Фондација за бубрег (International Federation of Kidney Foundations), са циљем скретања пажње јавности на значај превенције и раног откривања обољења овог органа.

Око 29.000 посета изабраном лекару у београдским домовима здравља оствари се годишње, због обољења бубрега различитог узрока, тока, симптома и прогнозе.



Главна функција бубрега је излучивање токсичних продуката метаболизма и вишка течности из организма и са тог аспекта, овај орган има кључну улогу у одржању живота. Обољења бубрега манифестују се као упале и акутно односно хронично смањење његове функције. Процењује се да у просеку 1 од 10 особа има неки степен смањене функције бубрега. Симптоми и знаци хроничне слабости бубрега се развијају постепено и нису специфични (поремећај мокрења, промене у саставу мокраће, бол, отоци, повишен крвни притисак).

Без обзира на године старости, једноставне превентивне мере могу да успоре напредовање болести бубрега, спрече компликације и побољшају квалитет живота. Болести бубрега могуће је на време дијагностиковати. Прегледом узорка мокраће, крви и крвног притиска могу се открити рани знаци бубрежне болести.

Осам златних правила за смањење ризика за развој болести бубрега:

1. Будите физички активни!
2. Редовно контролишите ниво шећера у крви!
3. Контролишите крвни притисак!
4. Храните се правилно и одржавајте нормалну телесну тежину!
5. Узимајте довољне количине течности!
6. Престаните да пушите!
7. Не узимајте лекове који нису прописани рецептима!
8. Редовно контролишите бубреге уколико имате један или више фактора ризика!

Проверите свој ризик за болести бубрега
 
• Имате ли повишени крвни притисак?
• Имате ли шећерну болест?
• Имате ли прекомерну телесну тежину?
• Имате ли више од 65 година?
• Да ли је било болести бубрега у вашој породици?
• Да ли сте малокрвни?
• Ако имате један или више потврдних одговора, јавите се изабраном лекару.

Хронична бубрежна инсуфицијенција неколико пута повећава ризик од срчаног и можданог удара, шећерне болести, повишеног крвног притиска, а у неким случајевима може напредовати до инсуфицијенције бубрега која захтева дијализу или трансплантацију. У стадијуму терминалне бубрежне инсуфицијенције (отказивања функције бубрега) спроводи се дијализа или се трансплантира бубрег.

Трансплантација бубрега заснива се на пресађивању органа, који се могу добити од живих или умрлих особа. Код приближно 10–15% болесника, даваоци органа могу бити крвни сродници (чланови породице) или биолошки несродни донатори (брачни партнери, пријатељи). За остале болеснике траже се подударни даваоци код особа са дијагностикованом можданом смрћу (кадаверични даваоци). Из тог разлога је потребно повећати број кадаверичних трансплантација.

Донирање органа знак је хуманости, солидарности и племенитости, којим једна особа исказује своју жељу и намеру да након смрти донира било који део тела ради пресађивања/трансплантације, како би се помогло тешким болесницима.

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351